PAŃSKA KULTURKA #35

Hurra! Poważne media donoszą, że boćki już przekroczyły Rubikon czy inny Bosfor, co oznacza, że pierwsze jaskółki wiosny niebawem zmienią się w dużo większe ptaszydła! Pisaliśmy w zeszłym tygodniu, że dodatnie temperatury na pewno zachęcają do wychodzenia z domu, ale zapewne prędzej udacie się na spacery, rowery i pikniki, niż do zamkniętych lokali. Na otwarcie miejscówek plenerowych zapewne przyjdzie nam poczekać do maja, więc póki co mamy dla Was listę wydarzeń krótką, a konkretną.

 

PIĄTEK

kulturka 1

mat. organizatora

Zaczynamy jak zwykle od dzisiaj. W końcu jak wiadomo piątek – tygodnia koniec i początek. Na pierwszy ogień coś dla bardziej wymagających słuchaczy, czyli angielski barok w wydaniu operowym. Warszawska Opera Kameralna zaprasza w ten weekend na wznowienie chyba najbardziej znanej opery Henry’ego Purcella, Dido and Aeneas w oryginalnej, angielskiej wersji językowej. Za jakość tej inscenizacji niech oprócz naszej subiektywnej miłości do tej placówki kultury zaświadczy kierownictwo muzyczne niezawodnej Lilianny Stawarz. Ta klawesynistka i dyrygentka obraca w złoto wszystko, za co się zabierze. Zatem i tu – pewne 24 karaty.

kulturka 2

mat. organizatora

Po dawce muzyki klasycznej, polecamy jeszcze większą dawkę parkietowej klasyki, którą macie szansę usłyszeć na dziesiątych (!) urodzinach najpopularniejszego i najlepszego djskiego sklepu muzycznego w stolicy – SIDE ONE. Okrągły jubileusz, na którym wystąpi plejada warszawskich (i nie tylko) winylowych diggerów rozpocznie się o godzinie 10 wieczorem w Barze Studio. Wejście – 10 złotych. Co za wspaniała koincydencja!

 

SOBOTA

kulturka 3

mat. organizatora

No dobra, może wychodzi z nas lokalny patriotyzm, niemniej cieszy, że Bielański Ośrodek Kultury przy ul. Goldoniego, który od lat pozostawał w remontowo-aktywnościowym letargu wreszcie jakby się przebudził. Dzieje się tam w każdym razie coraz więcej. Jeśli więc podzielacie naszą miłość do bielańskiej dzielni albo chociaż darzycie sympatią jazz, to warto wybrać się na darmowy koncert adeptów tego trudnego gatunku muzycznego z Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy.

kulturka 4

mat. organizatora

Jeśli zaś nie jesteście ani specjalnymi fanami Bielan, ani jazzu, to skierujcie swoje kroki w tę sobotę do praskiego klubu Chmury, gdzie odbędzie się kolejna edycja imprezy z cyklu Głębokie PasmoOprócz organizatorów cyklu wystąpią znakomici goście z Berlina – Max Graef i Delfonic. Pierwszy zaczynał swoją muzyczną ścieżkę od – nomen omen – grania jazzu na gitarze i perkusji, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych twórców muzyki elektronicznej w stolicy naszych zachodnich sąsiadów i nie tylko. Drugi z kolei wywodzi się ze środowiska hip-hopowgo, dlatego sobotnia impreza zapewne zadowoli bardzo różne gusta. Start o 22.00. Wejście za 15 pln w przedsprzedaży, na bramce 10 ziko drożej.

 

NIEDZIELA

KULTURKA 5

W niedzielę polecamy muzyczną podróż po muzycznych praźródłach transu z zespołem Wovoka. Warszawska supergrupa zabiera chętnych melomanów – globtroterów na wycieczkę w cenie 20 pln o godzinie 20.00. A wszystko – jak mówił klasyk – „przy jednym stoliku” klubu Dwa Osiem.

 

WTOREK

KULTURKA 6

We wtorek niezawodny Dom Spotkań z Historią oraz studenckie Koło Naukowe Historyków UW zapraszają na dyskusję promującą przewodnik Berlin. Miasto pamięci. Zagadnienie pamięci o totalitaryzmach w przestrzeni miejskiej, których zarówno stolica zachodnich sąsiadów jak i nasza doświadczyły w stopniu wyjątkowo mocnym, będą omawiać znamienici goście – profesor Jerzy Kochanowski i doktor Włodzimierz Pessel. Start o 17.30, wejście darmowe.

 

CZWARTEK

kulturka 7

Na koniec tygodnia, który (jak już wspomnieliśmy na wstępie) zaczynamy od piątku, porcja skandalizującego punk-rocka od jednej z legendarnych postaci polskiego undergroundu. Choć ostatnio postać ta wyszła już nieco bardziej na powierzchnię. A to m.in. za sprawą filmowego musicalu Polskie Gównoktórego długo oczekiwaną premierę na ekranach kin jego spiritus movens, Tymon Tymański, będzie teraz promował trasą muzyczną wraz ze swym zespołem The Transistors. Warszawski koncert odbędzie się 17 marca w Hydrozagadce o godzinie 20.30. Film jak na razie zbiera średnie recenzje, ale koncert na pewno będzie spoko. Także polecamy.

 

Morowego kulturalnego tygodnia życzy

Redakcja PS

Co sądzisz? Skomentuj!