PAŃSKA KULTURKA #79

Majówka za pasem, a z nią wyjazdy na łono przyrody, grille i różne takie. Nim to jednak nastąpi, trochę propozycji kulturalnych, również dla tych, którzy trzy pierwsze wolne dni majowe zamierzają spędzić w stolicy.

 

CZWARTEK

Dawno nie pisaliśmy o ofercie Domu Spotkań z Historią, a tak się składa, że przy okazji aktualnej wystawy dzieje się dużo ciekawych wydarzeń towarzyszących. Na nowo. Warszawiacy 1945-55, czyli prezentacja życia mieszkańców stolicy w pierwszej powojennej dekadzie będzie dostępna do 13 czerwca. A już dziś o 19.00 spotkanie pod tytułem  Co było grane? Na scenie, ekranie i w barze. poprowadzi Cezary Polak. Wejście bezpłatne.

A o 20.00 polecamy koncert zespołu Ludzie, który postanowił reaktywować się na 20 rocznicę założenia. Przez formację przewinęło się przez lata istnienia wielu muzyków, poruszających się w rozmaitej stylistyce. My usłyszymy dziś duet założycielski, czyli Michała Skroka i M.Bunia.S . Start o 20.00 w klubie CH25 (przy Chłodnej 25).

 

PIĄTEK

Weekend proponujemy zacząć w Łazienkach Królewskich, gdzie w ramach współpracy z Muzeum Mauritshuis w Hadze i Ambasadą Królestwa Niderlandów, w Pałacu Na Wyspie prezentowane będzie od 9 rano arcydzieło sztuki flamandzkiej Kwiaty w szklanym wazonie pędzla Abrahama Mignona. Wystawa potrwa do 30. czerwca, od 1 lipca udostępniony zostanie zaś na dwa miesiące obraz  Gonzalesa Coquesa Wnętrze galerii obrazów .

O 17.00 na Konwent Użytkologiczny zaprasza Muzeum Sztuki Nowoczesnej.  Spotkanie, konkludujące program badawczy towarzyszący wystawie Robiąc użytek,  będzie starało się odpowiedzieć na pytanie: Czy żyjemy w postartystycznych czasach?  Jeśli chcecie poznać odpowiedź, musicie znać język angielski – w tym bowiem języku będzie prowadzona rozmowa z udziałem zagranicznych gości.

Bad Bitches po dłuższej nieobecności wracają do swojego matecznika – Cafe Kulturalnej. Nazwa ich imprezy – WSZYSTKO – dobrze oddaje nieszablonową selekcję dziewczyn. Będziecie mieli szansę usłyszeć naprawdę WSZYSTKO – od trapów, przez Sepulturę, kawałki z wytwórni Mad Decent, aż po Roberta Jansona. Start o 22.03, wejście – 15 złotych.

Jeśli nie straszne Wam wiosenne szkwały, już w ten piątek możecie zainaugurować sezon nadwiślańskich imprez na Barce. W planie czterodniowej Majówki cztery imprezy i koncert. Na pierwszy ogień pójdą reprezentanci labelu DUNNO Recordings.

Przy okazji dobra informacja dla wszystkich głodomorów – na Bulwary Wiślane powraca Food Port!

Jeśli jednak wolicie zaszyć się w przyjemnej przestrzeni zamkniętej, polecamy Majówkę w nowootwartym klubie Niebo. Tu również czekają Was cztery noce zabawy przy różnorodnej stylistycznie muzyce.

Jeśli wolicie piątkowy wieczór spędzić przy nieco bardziej refleksyjnej eletronice, wpadnijcie do Kwadratowej. Oprócz gospodarzy imprezy, DeepStation, zagra tam Fau – stołeczny producent, i dj, lubujący się w zadymionych, dubujących brzmieniach.

 

SOBOTA

Gdy spadła na nas smutna wiadomość o przedwczesnej śmierci Rogersa Nelsona, znanego światu jako Prince, wiadomo było, że prędzej czy później pojawią się imprezy i koncerty okolicznościowe w hołdzie wielkiemu artyście. W tym wypadku raczej prędzej niż później muzyczny hołd  w Hydrozagadce postanowił złożyć warszawski duet djski Double Trouble. Znając ich imprezy, mamy pewność, że ta noc będzie dokładnie taka, jakiej życzyłby sobie Prince – pełna bujającego funku, seksownych rytmów i dobrej zabawy.

 

ŚRODA

I jeszcze dwie propozycje na dzień po powrocie z majowych wywczasów. O 20.00 w barze Studio znakomity pianista Marcin Masecki zaprezentuje bliskie jego sercu ragtajmy, które zwykle grywa tylko w gronie znajomych. Tym bardziej warto wpaść i posłuchać.

Fanów nieco mniej skocznych i bardziej ponurych dźwięków zapraszamy z kolei do Chmur, gdzie zagra „pokopane rytmicznie” trio Penguinsmeat oraz supportujący je zespół The Sky Is. Start również o 20.00.

 

Udanego weekendu i pogodnej majówki życzy

Redakcja PS

 

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!