Oto 5 inicjatyw, które zmieniły Warszawę!

Różowe Nagrody Pańskiej Skórki Rozdane! Nagrodzeni nieoczywiści opowiadacze historii, miejscy prototypiści i obrońcy ciszy. Natomiast główni zwycięzcy wzbudzili spore kontrowersje.

Ja co roku podczas naszej urodzinowej imprezy wręczaliśmy Nagrody Pańskiej Skórki, które wraz z Publicznością, zaprzyjaźnionymi serwisami i laureatami wcześniejszych edycji przyznajemy najlepszym warszawskim inicjatywom, akcjom i działaniom. Już po raz czwarty nagrodziliśmy tych, którzy najbardziej przyczynili się, by w Warszawie żyło się lepiej – zdrowiej, bezpieczniej, ciekawiej.

Publiczność swój werdykt wydała jako pierwsza – w otwartym głosowaniu najwięcej głosów, blisko 1000, zebrała Dzielnica Wisła – projekt realizowany przez Urząd Miasta Warszawy. Wynik ten nie dziwi – jest to sztandarowy projekt – również propagandowy – Ratusza. Trochę samograj, bo kto nie lubi napić się nad Wisłą? Faktem jednak jest, że w ciągu ostatnich lat oba brzegi rzeki przeszły olbrzymią metamorfozę.

Nagrody Panskiej Skórki 2017

Fluorescencyjny szkielet orki powędrował do ratusza – Nagrodę Publiczności zdobyła Dzielnica Wisła

Większym zaskoczeniem był świetny rezultat projektu Żywa Ulica, realizowanego w Warszawie przez fundajcę Napraw Sobie Miasto z… Katowic. Innowacyjny sposób badania oczekiwań mieszkańców wobec ich najbliższego sąsiedztwa oraz testowanie tychże “w realu” zdobył zaledwie kilkadziesiąt głosów mniej niż flagowe miejskie przedsięwzięcie. Zdobył też duże uznanie redakcji Pańskiej Skórki, która przyznała Żywej Ulicy Nagrodę Specjalną.

Nagrody Pańskiej Skórki 2017

Olga Sikorska z Napraw Sobie Miasto odbiera specjalną nagrodę redakcji Pańskiej Skórki. A dokładniej – ma ją już na głowie: Diabelski kask dla rekonstruktorów naszych ulic.

Pozostali zwycięzcy zostali wskazani przez szeroką Kapitułę Nagród Pańskiej Skórki. Wśród 19 nominowanych Jury wyróżniło (3. miejscem) Muzeum Warszawy – za nowe otwarcie i nową wystawę. Wystawa pozbawiona jest fajerwerków, idzie pod prąd muzealnym trendom, wg których wszystko powinno mrugać i buczeć. Za to pokazuje Warszawę z innej perspektywy niż “męskiej historii”walk i martyrologi. Pogrupowane w nieoczywiste kolekcje eksponaty opowiadają o Warszawie równie ciekawie co elektroniczne gadżety.

Dagmara Mazurek zdobyła dla Muzeum Warszawy nowy eksponat – panskoskórkowego różowego dandysika

Drugie miejsce na podium zdobyła Koalicja Cicho jest w Parku Skaryszewskim. Jej uczestnicy, działacze lokalnych 8 organizacji i dwóch Rad Osiedlowych (z Kamionka i Saskiej Kępy) walczą o to, by ten fantastyczny zabytek przyrodniczy nie był dewastowany przez samochody i masowe imprezy. Jednocześnie wykuwają się nowe standardy użytkowania wspólnej przestrzeni i realizacji różnych (czasem sprzecznych) potrzeb mieszkańców. Świetny przykład zaangażowania, współpracy i samo-rządzenia.

Nagrody Pańskiej Skórki 2017

Reprezentacja Cicho jest w Parku Skaryszewskim ze Skaryszewskim Dziadkiem – druga Nagroda Jury

Zwycięzcami tegorocznych Nagród Pańskiej Skórki zostali inicjatywa Rowerowy Łazienkowski wraz z warszawskim ZDM-em – za kładkę rowerową przez most Łazienkowski właśnie. Przyznanie nagrody ratuszowej agendzie wzbudziło spore kontrowersje w aktywistycznych szeregach – że znów nagradzamy ratusz, że HGW i HWDP, że nie dość, że Publiczność nagrodziła Dzielnicę Wisłę, to my jeszcze ZDM. A właśnie tak!

Nagrody Pańskiej Skórki 2017

Te spojrzenia mówią wszystko! Łukasz Puchalski (ZDM) i Kuba Czajkowski (Rowerowy Łazienkowski) – Zwycięzcy Nagród Pańskiej Skórki 2017!

Nagrody Pańskiej Skórki 2017

Gratulacje dla zwycięzców!

Kładka jest ekstra! To jedna z bardziej potrzebnych rowerowych inwestycji, różnica robiąca różnicę, która już wpływa na zwiększenie ruchu rowerowego w Warszawie, i dzięki której jadąc do Wrocławia możemy wstydzić się ciut mniej. Dodam jeszcze, że nominację dla kładki zgłosiło równolegle trzech Jurorów.
Jeśli ktoś by mi powiedział trzy lata temu, że taka kładka powstanie, to uśmiałbym się serdecznie i pewnie trochę poprzeklinał. A powstała – dzięki pomysłowi i naciskowi  Kuby Czajkowskiego z inicjatywy Rowerowy Łazienkowski oraz determinacji ZDM-u właśnie.
To nie pierwszy raz, kiedy nominujemy lub nagradzamy Łukasza Puchalskiego, niegdyś Pełnomocnika ds. Transportu rowerowego, dziś Dyrektora ZDM. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli nominować ZDM za naziemne przejścia przez rondo Dmowskiego, zwężenie Marszałkowskiej, Alei Jerozolimskich, buspas na Puławskiej, rowerowe rozwiązanie na moście Poniatowskiego, odejście od DDR-ów na rzecz pasów rowerowych, nowe strefy tempo 30… a my będziemy nagradzali, i nagradzali, i nagradzali… Następne nominacje – już za rok!


Zdjęcia: Jarosław Skuza

 

 

Co sądzisz? Skomentuj!