Nigdy nie będziesz szła sama – bezpieczne przystanie podczas warszawskich spacerów.

To nie jest wpis podsumowujący wydarzenia ostatniego tygodnia, który kruszy wyjątkowo skostniały i uparty porządek rzeczy. Czasy mamy, zgodnie z przekleństwem chińskiego filozofa, niezmiernie ciekawe, stąd można zaryzykować stwierdzenie, że dodatkowa skórkowa relacja jest tu całkowicie zbędna. Socjologiczne analizy i polityczne wróżenie zostawiam mądrzejszym od siebie, a tymczasem robię to, co wychodzi mi dobrze – zbieram listę miejsc wspomagających spacerowiczów na wszelkie możliwe sposoby. Tych, co pędzą w tym maratonie i tych, którzy powoli zamykają nasz pochód – wszyscy na koniec dnia muszą się ogrzać, coś zjeść i po ludzku wysikać. Jeśli przydadzą się Wam plakaty, przypinki i inne gadżety – poniżej też o tym, gdzie takie znaleźć albo wydrukować w niższej cenie.

Zwróćcie uwagę, że część wymienionych punktów jest z branży dotkniętej niespotykanym wcześniej kryzysem. Pamiętajmy, kto w tym trudnym czasie stanął za kobietami murem i odwdzięczmy się jak tylko możemy, teraz lub przy najbliższej możliwej okazji. Solidarność naszą bronią.

A teraz do rzeczy – redakcyjnymi siłami udało nam się ustalić, że:

W tych miejscach spacerowicze dostali w ostatnich dniach/dostaną darmowy ciepły napój podczas akcji protestacyjnych:

 1. Prosta Historia, ul. Francuska 24 (zimowa herbata)
 2. Kawiarnia Kawałek, ul. Łucka 18 (ciepłe napoje)
 3. Lokal Vegan Bistro, ul. Krucza 23/31 (kawa)
 4. Ruza Roza, ul. Francuska 3 (herbata)
 5. Groole, ul. Śniadeckich 8 (herbata)
 6. W Orbicie Słońca, ul. Marszałkowska 45/49 (herbata)
 7. Aioli/SingSing/Banjaluka, ul. Świętokrzyska 18 (herbata)
 8. Kulturalna, Plac Defilad 1 (woda/herbata)
 9. Niezłe Ziółko, ul. Krucza 17 (napar korzenny/herbata, hasło STRAJK)
 10. Bombaj Masala, Al. Jana Pawła II 23 (masala chai)
 11. Pełną Parą, ul. Sienna 76 (herbata, hasło SIŁA JEST KOBIETĄ)
 12. Coffeedesk, ul. Wilcza 42 (kawa)
 13. Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3b (herbata, dodatkowo zniżka 50% na burgery, pracownicy lokalu uczestniczą także w spacerach i rozdają kanapki)
 14. Bread Morning Pracownia Chleba, Al. KEN 11 lok. G (pracownicy lokalu przygotowali gofry do rozdania uczestnikom protestów)
 15. Vege Bistro, ul. Kopernika 25 (kubeczek zupy pomidorowej)
 16. Chono Lulu Bistro & Bar, ul. Mińska 25 (herbata)
 17. Bardziej, ul. Marszałkowska 21/25 (kawa/herbata)
 18. Drożdż, ul. Andersa 22 (kawa za symboliczne 1 zł)
 19. Namaste India, ul. Nowogrodzka 15 (indyjska herbata)
 20. Barber shop Margines, ul. Świętokrzyska 18, wejście z bramy od ul. Jasnej (darmowa kawa i herbata dla uczestniczek i uczestników protestu)
 21. Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7 (darmowa kawa i herbata dla medyków zabezpieczających protesty, dla wszystkich: możliwość ogrzania się i skorzystania z toalety)
 22. Na Bank, Plac Bankowy 4 (kawa/herbata i toaleta dla Medyków, od 17-22)
 23. Little Chef, ul. Rejtana 15 (ciepły napój, możliwość ogrzania się i skorzystania z toalety)
 24. Stor, ul. Bracka 18 (kawa, herbata i toaleta dla Medyków, w godzinach 16-22)
 25. Tandem Bistro & Cafe, Plac Grunwaldzki (kawa, herbata i toaleta dla Medyków do 19)
 26. Bobby Burger, ul. Chmielna 24 (kawa, herbata, miejsce odpoczynku, coś do jedzenia dla Medyków, dla pozostałych protestujących – kawa i herbata za symboliczną złotówkę, dostęp do łazienki, 30% zniżki na jedzenie)
 27. Mr. OH, wieżyca Mostu Poniatowskiego (bezpieczna przystań dla protestujących, ciepły napój i posiłek dla Medyków)
 28. BohoSpa, ul. Tarczyńska 5/9 (woda, herbata, toaleta dla protestujących),
 29. BigBookCafe, ul. Dąbrowskiego 81 (woda, toaleta dla strajkujących, kawa i herbata dla Medyków),
 30. Bursztynowa Bistro, ul. Nowy Świat 37 (kawa i herbata dla protestujących).

Powyższe lokale w ostatnich dniach deklarowały swoje wsparcie, sprawdzajcie na bieżąco na fanpejdżach, czy akcje pomocowe są nadal aktualne.

Jeśli będziecie potrzebować regeneracji lub spokojniejszego przystanku pomiędzy spacerami, schronienia udzieli Osiedle Jazdów (ul. Jazdów 3/6) w swoich czterech fińskich domkach: Solatorium, Domku Filmowym, Otwartej Pracowni Jazdów i PaństwoMiasto.

Darmowe przypinki z logiem Strajku Kobiet odbierzecie w sklepie Komiksolandia w pasażu Metra Centrum. Sprawdźcie czy nadal do odbioru są protestowe plakaty wydrukowane przez Moya Matcha (ul. Karłowicza 9a), do odbioru również w kawiarni Waszyngton (Al. Waszyngtona 96a), w butiku Crush (ul. Dąbrowskiego 20). Gotowymi plakatami do wzięcia dzieli się też Cała w Mące (ul. Krasińskiego 18).

Plakat od Cała w Mące, nadesłane przez Czytelniczkę.

 

Po patchworkową błyskawicę do naszycia na kurtkę lub bluzę możecie też napisać do Jackob Buczynski na instagramie.

Pamiętajcie, że powyższe miejsca mają ograniczone zapasy materiałów i zanim specjalnie się do nich pofatygujecie z drugiego końca miasta, warto zapytać na messengerze czy plakaty lub przypinki nadal są dostępne.

Z kolei słynne studenckie ksero przy Politechnice XeroDruk6groszy udziela wszystkie usługi związane z materiałami protestowymi 20% zniżki, niezależnie od wielkości zamówienia.

W studio tatuażu na Brzeskiej 18 Przenikanie zrobicie za darmo tatuaż z błyskawicą, do piątku 30.10 do godziny 18:00 (jest jeszcze trochę czasu!).

W razie gdyby przydarzyła Wam się jakaś nieprzyjemna sytuacja związana ze służbami, pamiętajcie, że bezpłatną pomoc prawną oferuje Anarchistyczny Czarny Krzyż – na manifestacjach możecie dostać od nich ulotki z numerem telefonu, warto zapisać go sobie na ciele (np. na ręce albo udzie), aby mieć do niego dostęp nawet w razie utraty telefonu.

Do godziny 22 (co najmniej) będą otwarte bramy Uniwersytetu Warszawskiego – pamiętajmy, że Uniwersytet cieszy się nadaną przez prawo autonomią, która rzadko jest naruszana przez służby (ostatni raz na dużą skalę miało to miejsce bodaj w 1968 roku).

Produkty, z których sprzedaży dochód zostanie przeznaczony na Ogólnopolski Strajk Kobiet, kupicie:

 1. w Lukullusie – napoleonki z błyskawicą,
 2. w Aioli – pizza margherita z błyskawicą,
 3. w MOD Donuts – pączki z dziurką i błyskawicą,
 4. w Pochlebnie – bochen chleba z błyskawicą.

Jeśli wiecie o kolejnym punkcie pomocy lub udostępniającym darmowe materiały – dawajcie koniecznie znać, by ułatwić uczestniczenie w spacerach, ale i podziękować wspierającym.

Magda przygotowała na podstawie tego wpisu mapę – korzystajcie!

Alternatywny link mapy do kopiowania i udostępniania dalej: pnsk.pl/nigdysama

Co sądzisz? Skomentuj!