Niech Żyje Papier. 5 pytań do… Mateusza Bzówki, gospodarza targów.

Już niebawem kolejna edycja Niech Żyje Papier. Na nasze 5 pytań o wystawcach i szykowanych niespodziankach odpowiedział Mateusz Bzówka – gospodarz targów i opiekun wystawców. 

Mateusz Kaczyński: Kto będzie się wystawiał w tym roku? Czy jest jakiś motyw przewodni? Czym planujecie zaskoczyć gości?

Mateusz Bzówka: Jak podczas każdej edycji odwiedzi nas moc wystawców, dla których papier jest materią wyjściową. Będą to wydawcy książek, ilustratorzy i graficy, sklepy okołopapiernicze, mniejsi czy więksi rękodzielnicy wykonujący własnoręcznie swoje introligatorskie produkty. 8 kwietnia w Niech Żyje Papier! weźmie udział ponad 50 wystawców – niektórych nasi goście znają już doskonale z pierwszej czy drugiej edycji NŻP!, jak np. Oprawę Treści, Belmondo, Jak Wam się podoba, Nebo, Bęc Zmianę czy Kulturę Gniewu, ale tym razem pojawi się też kilku debiutantów, co niezmiernie nas cieszy!

W jaki sposób wygląda selekcja wystawców? Każdy może zaprezentować swoje papierowe fantazje na „Niech Żyje Papier”?

Każdy może się zgłosić, choć nie ukrywam że delikatne pierwszeństwo mają nasi stali wystawcy, z którymi zdążyliśmy się już nieco zaprzyjaźnić. Jeśli odmówiliśmy komuś uczestnictwa to tylko z jednego powodu – nie było już wolnego miejsca! A ono schodzi na pniu. Przestrzeń dla wystawców w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie jest spora – ma prawie 300 metrów kwadratowych, ale gdybyśmy mieli 500 metrów kwadratowych też udałoby się ją zapełnić. Papierowych cudotwórców jest masa i bardzo żałujemy, że musimy czasem odmawiać.

Które stoisko jest Twoim ulubionym? Które trzeba koniecznie odwiedzić?

O! Co za niepoprawne politycznie pytanie! Mam sporo ulubionych stoisk i z NŻP! zawsze wychodzę obładowany zakupami. Po książki zdecydowanie należy udać się do Bęca i Motyli Książkowych, po zagraniczną prasę koniecznie do Super Salonu, po cudeńka okołopapiernicze do Escribo, Noteki i Papierniczonych, a po komiksy do Kultury Gniewu. Podczas tej edycji będziemy też ponownie gościć specjalną strefę naszych Partnerów: Strefę Moleskine, Lamy, Caran d’Ache, Troika – myślę, że tych klasycznych już marek nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto też wpaść na stoisko organizatorów czyli magazynu Zwykłe Życie – 8 kwietnia będzie dostępny premierowo 14 numer, którego tematem przewodnim jest ojczyzna!

Kto wygra papierową koronę z plakatu?

Nie wiem jak na to pytanie odpowiedzieć, bo nikt takiej korony oficjalnie nie otrzymuje…

A szkoda… Na co lepiej wydać na targach pieniądze? Na prasę i książki, druk, design czy nowe technologie? I czy będzie można się targować?

Mam wrażenie że zakres cenowy rzeczy, które oferują nasi wystawcy jest na tyle szeroki, a oferta na tyle zróżnicowana, że każda osoba odwiedzająca NŻP! będzie mogła wyjść ukontentowana dokonanym zakupem. Umówmy się: chyba nie ma nic gorszego i frustrującego niż pójście na targi, kręcenie się tam dwie godziny i ostatecznie nie kupienie zupełnie niczego, bo wszystkie te rzeczy wydają się absurdalnie drogie. To nie u nas! NŻP! to doskonała okazja, żeby kupić autorskie printy, przybory papiernicze czy wydawnicze nowości. Zawsze można się targować!

****************

Już 8-go kwietnia zapraszamy na trzecią odsłonę Niech Żyje Papier. Targi, którym patronujemy odbędą się w godzinach 10:00 – 20:00 w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Co sądzisz? Skomentuj!