
Mateusz Kaczyński: „Niech Żyje Papier” odbywają się w tym roku po raz drugi. Czy to znaczy, że Warszawa kocha papier?
Marta Mach: Warszawa uwielbia papier i wszystko, co z nim związane: książki, prasę, design, ręcznie robione piękne wyroby rzemieślnicze. Podczas wiosennej edycji „Niech Żyje Papier” gościliśmy około 4000 gości. Widownia podczas paneli dyskusyjnych wypełniona była po brzegi, a bezpłatne miejsca na warsztaty zostały zarezerwowane w ciągu kilku godzin. W tym roku spodziewamy się przynajmniej takiej samej dawki miłości.
Na targach prezentujecie różnorodne oblicza papieru Skoro jesteśmy w stolicy to czy według was istnieje jakiś najbardziej warszawski papier? Może papier czerpany w Wiśle?
Agata Napiórska: Najbardziej warszawskie są dla mnie papiery wartościowe.
Co się stało ze sklepami papierniczymi? Kiedyś było ich więcej, a dziś są prawie niewidoczne.
M. M.: W każdym polskim mieście jest przynajmniej kilka dobrych sklepów papierniczych. Internet wypełnia ewentualne braki na ulicach handlowych. Większość naszych wystawców prowadzi swoje małe sklepiki on-line. Zapraszamy do obserwowania.
Są w historii Warszawy są jakieś wyjątkowe zdarzenia związane z papierem?
A.N.: Warszawskim wydarzeniem, które na pewno związane jest z papierem są majowe Międzynarodowe Targi Książki, które odbywają się na Stadionie Narodowym. Poza tym przy Ząbkowskiej na Pradze jest Muzeum Drukarstwa, a pod Warszawą w Konstancinie-Jeziornie Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru – tam na pewno znają wszystkie ciekawostki na ten temat.
Kto jeszcze oprócz papieru pojawi się na tegorocznej edycji „Niech Żyje Papier”?
A.N.: Pośród wystawców będą również artykuły piśmiennicze – piękne pióra z firm Cross i Schaffer i ołówki, notesy i kalendarze od Escribo. Poza tym kilku wydawców (m.in. Dwie Siostry, Kultura Gniewu, Nasza Księgarnia, Albus…), pięknie zaprojektowane notesy (m.in. Noteka, Papierniczeni…), zabawki z papieru, gry, plakaty. Ale będzie też tzw. strefa gastro – foodtrucki z pysznym jedzeniem. Poza strefą targową, zapraszamy na szereg ciekawych spotkań. W sali kinowej tym razem porozmawiamy o rynku księgarskim, o tym, co można zrobić z papieru i jak wygląda współpraca drukarni z ilustratorami i scenografami. Zapraszamy też na specjalny odcinek Barłogu Literackiego na żywo z Sylwią Chutnik i jej gościem.
Dziękuje za rozmowę.
Co sądzisz? Skomentuj!