Niech żonkile rozkwitną na Muranowie!

Żonkil to nie tylko piękny kwiat, ale również symbol powstania w getcie warszawskim. Co roku 19 kwietnia Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, kładł bukiet żonkili pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W rocznicę powstania w getcie, są one rozdawane w formie papierowej, niewiele jednak jest ich na muranowskich rabatkach, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie „Polin”. Razem możemy to zmienić! W tym roku jako Pańska Skórka postanowiliśmy złożyć pierwszy projekt w ramach budżetu partycypacyjnego 2018. Chcemy na jesieni posadzić 100 000 (tak – słownie sto tysięcy żonkili)!

Nasadzenia zaplanowane są w pobliżu „Polin”, Kopca Anielewicza, w okolicach muralu Marka Edelmana a także na Trakcie Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. Kwiaty zostaną posadzone na okolicznych trawnikach z uwzględnieniem istniejącej na nich roślinności.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki projekt? Powodów jest kilka!

  • Po pierwsze – z przekory. Wystąpiliśmy z pytaniem o możliwość nasadzenia żonkili 3 lata temu, dostaliśmy wtedy odpowiedź, że jest absolutnie niemożliwe. Jak widać – da się!
  • Po drugie – symbolika. Żonkile mają pełnić funkcję żywego pomnika, upamiętniającego tych, którzy niegdyś toczyli tu walkę. To forma kontrastująca życiem – w przeciwieństwie do licznych na Muranowie tablic, pomników, które upamiętniają zmarłych. Chcemy skupić się na życiu, przypomnieć, że powstanie, mimo całej swojej tragedii, było również aktem przepełnionym nadzieją związanym z rozpoczęciem walk o własną wolność i godność.
  • Po trzecie – integracja i tożsamość. Kwiaty stanowią również przypomnienie, że z ruin dawnej żydowskiej dzielnicy na nowo wyłoniło się życie – jak w cyklu natury – co jest niezwykle ważne dla tożsamości mieszkańców współczesnego Muranowa. Chcemy, żeby żonkil przypominał nie tylko o powstaniu w getcie, ale stał się symbolem tej dzielnicy!
  • Po czwarte – estetyka i wzbogacenie zieleni – kto z nas nie kocha kwiatów? ? Ważne – zakładamy, że nasadzenia odbędą się w taki sposób, aby nie ograniczać terenów rekreacyjnych lub przeznaczonych do spędzania czasu ze zwierzętami.

Pomóżcie nam zdobyć finansowanie! Jak to zrobić?

  1. Weźcie udział w głosowaniu w budżecie partycypacyjnym – https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome
  2. Wybierzcie Śródmieście – Muranów
  3. Zaznaczcie „Żonkile dla Muranowa”
  4. Wybierzcie inne projekty
  5. Profit! ?

Kto za tym wszystkim stoi? Inicjatorem projektu jesteśmy my, czyli autorzy bloga Pańska Skórka. Do udziału w akcji przyłączyły się również: PaństwoMiasto, Stacja Muranów, Fundacja Klamra. Chcieliśmy przy okazji pięknie podziękować Oksanie Zradzie za genialne konsultacje z architektury krajobrazu. Buziaki!

Działamy!

Co sądzisz? Skomentuj!