Neonowe traktory

Mają ponad dwa metry wysokości i kręcące się koła – na budynek dawnej siedziby dyrekcji fabryki Ursusa wjechały trzy traktory. Od czwartku będą świecić! Ta replika starego neonu przywodzi na myśl również inne neonowe konstrukcje pojazdów sprzed lat.

Gościnnie dla Pańskiej Skórki: Neonstory

W Mikołajki oficjalnie rozbłyśnie w Ursusie nowy neon. Powstał na gmachu budynku przy pl. Czerwca 1976 roku nr 1, w którym dziś działa urząd dzielnicy. Udało się go stworzyć w ramach budżetu partycypacyjnego, dzięki wsparciu mieszkańców. Odpalenie traktorów będzie połączone z uroczystą inauguracją iluminacji świątecznych. Start o godz. 16.30.


źródło: facebook / Ruchomy neon w kształcie traktora na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus

O oryginale neonu, choć lokalnie zwanym „kultowym”, wiadomo niewiele. Właściwie tylko tyle, że być nieco większy od tego, który można oglądać dziś. I też urzekał przechodniów sekwencyjnym ruchem kół, tworzącym złudzenie jazdy.


źródło: zbiory Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Traktor – znak bezpośrednio wpisujący się w historię dzielnicy to jednak nie jedyny pojazd, jaki niegdyś zdobił ulice Warszawy. W końcu lat 50., czasie w którym powstawało najwięcej nieoczywistych projektów reklam świetlnych, przy Kruczej pojawił się mknący na swoim czerwonym motorze mężczyzna w kasku. Podążała za nim błękitna (cóż za fantazja) chmura spalin. Obok zaś widniał skrót WFM oznaczający mieszczącą się na Pradze Warszawską Fabrykę Motocykli.


ze zbiorów archiwum m. st. Warszawy, lata 50.

Fabryk pojazdów oczywiście było więcej. Ta przy Jagiellońskiej – Polmozbyt swoich pracowników witała neonem na dachu, przedstawiającym auta osobowe. Jeszcze potężniejszym niż oryginalne traktory, bo rozciągającym się po całej długości budynku.

Dawne świecące pojazdy stały się jesienią inspiracją do pracy dzieci, uczestniczących w zajęciach cyklu „Neonowe opowieści” Fundacji Obserwatorium i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Używając farb, niczym neony, świecących w ciemności dzieci zaprojektowały własne pojazdy.


ze zbiorów Fundacji Obserwatorium

Poza samochodami czy traktorami były tu tez autobusy, hulajnogi, a nawet statki kosmiczne! Kto wie, może to wskazówka dla współczesnych projektantów?

Co sądzisz? Skomentuj!