Nasi bracia muzułmanie. Z wizytą w warszawskim meczecie.

Już sama budowa gmachu wzbudzała ogromne kontrowersje. Jak to meczet w Warszawie? Przecież jeden już w stolicy mamy, więc wystarczy.[1] Przeciwko budowie odbywały się protesty. Ludzie bali się nowego. Koniec końców stało się. Mieszkańcy Ochoty mają za sąsiadów muzułmanów. Myślę, że mogą być z tego powodu zadowoleni.

Centrum Kultury Muzułmańskiej z zewnątrz.

Mowa oczywiście o Ośrodku Kultury Muzułmańskiej. Powstawał aż 6 lat. Swoja bryłą nawiązuje do architektury Bliskiego Wschodu. Ma fantazyjną kopułę i ażurowe zdobienia. Gmach jest nowoczesny, przeszklony i przyciągający uwagę. Choć znajduje się przy głównej arterii to pozostaje trochę na uboczu, przysłonięty jej wiaduktem. Ciekawie prezentuje się także na tle drugiej kopuły – tej od Blue City.

Niebieski meczet stoi i warto go odwiedzić. Skorzystałem z tej możliwości i nie zawiodłem się. Gospodarze poważnie podchodzą do tematu. Ich celem jest „przedstawić prawdziwe przesłanie Islamu, i przyczynić do lepszego wzajemnego poznawania się i szacunku wśród muzułmanów a wyznawców innych religii”, a trzy przewodnie wartości Ośrodka to „Doskonałość, Tolerancja, Otwartość”. Trudno o lepsze dobrosąsiedzkie podejście.

Klatka schodowa.

Dlaczego ma ono tak ogromne znaczenie? Odpowiedź jest prosta. „Jest to szczególnie ważne w dobie powszechnej dezinformacji o samej religii oraz podążającej za nią nagonką na muzułmanów. W czasie kiedy człowiek zmuszony jest wyrobić sobie zdanie na temat ludzi, z którymi nigdy nie wymienił spojrzenia, nie zamienił słowa.” – komentuje Zespół Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. W krótkich słowach – chodzi o spotkanie z drugim człowiekiem, które pozwala skrócić dystans i spojrzeć inaczej.

Mimo rosnącej świadomości o Islamie, który obecny w powszechnej świadomości, wiele osób wciąż myśli jak o inności. Osobiste spotkanie naprawdę zbliża. Wystarczy wejść, zdjąć buty i przejść się po puszystym dywanie, posłuchać wezwania do modlitwy czy zwiedzić wystawę o architekturze muzułmańskiej w Polsce. Gospodarze nie odcinają się od polskich tradycji. Budują ją na miejscu w Warszawie. I, zapewne ku zaskoczeniu większości, mówią po polsku. Podczas wizyty zostałem oprowadzony po meczecie i nic mi się nie stało.

Modlitwa. Z prawej strony widoczny zegar z dokładnym czasem wszystkich modlitw dnia. 

„W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej dzieje się dużo. Wpadnijcie na Al. Bohaterów Września 23 i poznajcie naszych ochockich sąsiadów. Dla większości Polaków odwiedzenie naszego centrum to jedyna okazja spotkania się twarzą w twarz z muzułmaninem.” – dodaje Zespół Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. „Wizyta daje odwiedzającym okazję do zweryfikowania informacji rozpowszechnianych w mediach o Islamie i jego wyznawcach, a przez to ujrzenia muzułmanina jako człowieka, Polaka bądź obcokrajowca, lekarza, filologa czy sklepikarza, który ma swoje radości i smutki, swoje ambicje i marzenia, wcale nie takie inne jak my.”

Wróćmy do architektury. Budynek na kilka poziomów. Mieści się w nim sala modlitewna na 600 osób. Jej ściany zdobią wypisane zdobną czcionką fragmenty Koranu. W rogu sali stoi ozdobny mihrab, który wyznacza kierunek modlitwy na Mekkę. Wyposażony jest także w minbar czyli swoistą ambonę do wygłaszania kazania. Kopułę nad nim zdobią skomplikowane arabeski. Na ścianie wisi też niesamowity zegar o kilku tablicach. Wskazuje dokładne pory wszystkich modlitw dnia rozplanowane co do minuty od wschodu do zachodu Słońca.

Minbar.

Sala dolna przeznaczona jest dla mężczyzn. Piętro wyżej zaś znajduje się sala modlitewna dla kobiet. Jest tu bardziej kameralnie i przytulnie. Z góry przez ażurową balustradę widać modlących się na dole. Co ważniejsze, doskonale ich także słychać.

W meczecie znajduje się także sala wystawowa, biblioteka oraz specjalne szatnie by zdjąć buty i dokonać ablucji czyli obmycia przed modlitwą. Można także spróbować bliskowschodnich przysmaków dostępnych w sklepie obok wejścia do świątyni. W Ośrodku dzieje się bardzo wiele. Co konkretnie?

Wnętrze kopuły zdobi ciekawy wzór.

„Oferta kulturalno-edukacyjna OKM obejmuje organizację wykładów, dyskusji, warsztatów i spotkań skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Program daje możliwość poznania niezwykle interesującej historii oraz kultury muzułmańskiej, a także prezentuje muzułmańskie spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

Sala modlitewna kobiet na piętrze.

Nasze „lekcje muzealne” cieszą się szczególnym zainteresowaniem polskich placówek edukacyjnych. Odwiedzają nas uczniowie szkół podstawowych, licealnych, studenci uczelni wyższych a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W tym roku będziemy także kontynuować cykl spotkań „Inni, ale tacy sami” którego głównym celem jest spojrzenie na podobieństwa oraz różnice między ludźmi, kulturami bądź religiami, jako zjawisko naturalne, oraz budowanie więzi międzyludzkich opartych na szacunku.

Ażurowe zdobienia. 

Systematycznie angażujemy się we wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym oraz współpracujemy z działającymi w mieście instytucjami kulturalnymi. Po raz kolejny w tym roku braliśmy udział w Nocy Muzeów oraz Nocy Świątyń. Na zaproszenie Pani Burmistrz dzielnicy Ochota wzięliśmy także udział w tegorocznym Pikniku Rodzinnym oraz Targach Ochockich Organizacji Pozarządowych.”

Niech to będzie najlepsze zaproszenie, by samemu przekonać, jacy ciekawi sąsiedzi działają tuż za rogiem na Ochocie.

******

[1] Centrum Kultury Islamu przy ul. Wiertniczej.

Grafika – Noc Świątyń.

Co sądzisz? Skomentuj!