Miejsce roku 2014?

Niedługo poznamy zwycięzców jedenastej edycja nagród kulturalnych „Wdechy 2014”. Niezmiennie, już od 10 lat nominacje budzą kontrowersje i  podobnie jest w tym roku. Z tej okazji nie mogę powstrzymać się od skomentowania wyboru miejsca roku. Pozostałe kategorie zostawię bez komentarza.

Nominacje otrzymali:

  • Bar Studio
  • Muzeum Historii Żydów Polskich
  • Pardon To Tu
  • Plażowa
  • Teatr Powszechny

Od razu pojawia się pytanie, dlaczego nominacji nie otrzymał…? Dziwię się, że na liście nie znalazł się Jazdów za Zielony Jazdów i Osiedle Jazdów, gdzie mieliśmy okazję przekonać się, że w zielonej części Warszawy można przyjemnie spędzić czas obcując z naturą, kulturą i imprezą. Na Jazdowie odbyło się bardzo dużo ciekawych wydarzeń, na wymienienie których nie starczyło by miejsca. Dlaczego Jazdów nie został nominowany i nie mógłby wygrać skoro w poprzedniej edycji udało się to tęczy na pl. Zbawiciela!?

A może na wyróżnienie najbardziej zasługuje stary dom Braci Jabłkowskich? Właściciele nie poszli na łatwiznę i po upadku Traffic Clubu wciąż możemy cieszyć się wyjątkowym budynkiem z pięknymi witrażami podczas licznych i różnorodnych wydarzeń kulturalno-społecznych, co idealnie wypełnia lukę potrzeb warszawiaków. Wykorzystaliśmy daną nam przez właścicieli szansę, dzięki czemu mogliśmy uczestniczyć w ciekawych wystawach, debatach, spektaklach, koncertach, czy targach mody oraz designu. W 2014 roku z chęcią odwiedzałem stary dom i wiem, że w 2015 roku pojawię się jeszcze wiele razy korzystając z jego uroków oraz okazując w ten sposób swoją radość z tego, że nie powstał w nim bank, biura, czy innego rodzaju McBiedroFitoDonald, których w Warszawie jest już aż za dużo.

Ciekawe, czy w przyszłym roku Pardon To Tu również otrzyma nominację, trzecią z rzędu… Bo to raczej Klub Komediowy powinien otrzymać ponowną nominację za to, że mimo różnych przeciwności losu przetrwał i z sukcesami funkcjonuje w nowej siedzibie. Dodatkowej wartości KK dodaje historia, która kryje się za ponownym otwarciem klubokawiarni przy pl. Zbawiciela w styczniu 2014 r. Gdy klub musiał opuścić lokal przy ul. Chłodnej 25 i stał się „bezdomny”, wtedy na stronie polakpotrafi.pl zorganizowano udaną zbiórkę crowdfundingową, która umożliwiła remont i wyposażenie nowego lokalu. To właśnie całokształt sprawia, że KK bardziej zasługuje na wyróżnienie w kategorii miejsca roku, niż niektórzy…

Dziwi również fakt pominięcia PaństwaMiasta, które zasłużyło na nominacje za zaangażowanie się w cykl debat #warszawawybiera dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń związanych z Warszawą i jej przyszłości na najbliższe 4 lata, liczne wydarzenia tematyczne, ciekawy regał książek dotyczących architektury i urbanistyki, przyjemny klimat, uruchomienie „PM na trawie” na Jazdowie oraz fajnego sylwestra.

Skoro nominujemy też miejsca masowego zainteresowania, to czemu na liście nominowanych nie znalazł się Stadion Narodowy, który wreszcie zaczął żyć własnym życiem? W 2014 roku miejsce miała historyczna wygraną z Niemcami, mecz otwarcia zwycięskich mistrzostw piłkarzy siatkowych :), zawody windsurfingowe, liczne koncerty i wydarzenia, targi mody, otwarcie lodowiska i wiele innych wydarzeń. Więcej szczęścia w jednym miejscu ciężko sobie wyobrazić.

Kontrowersji jest mnóstwo, ale bardzo dobrze, że są. Im więcej będziemy mówić i chwalić ważne warszawskie wydarzenia i miejsca tym lepiej dla nas wszystkich. Poza tym, całkiem przyjemne jest spieranie się o to, które miejsca w Warszawie bardziej zasługują na pochwały, niż narzekanie na te najgorsze.

Co sądzisz? Skomentuj!