Kamionek Milowy. Powrót do przeszłości

Kamionek. Większość Warszawiaków zna tę część stolicy prawdopodobnie z opowiadań dziadków, bądź mieszka gdzieś w pobliżu, lub też przejeżdża przez niego codziennie do pracy po drugiej stronie Wisły. Jednak niewielu zna niezwykłą historię tego miejsca. Dlatego na łamach Pańskiej Skórki gościmy niezwykłą inicjatywę studentów Uniwersytetu SWPS – projekt Kamionek Milowy, który przybliża szczególny charakter Kamionka, a także ma na celu uaktywnienie lokalnej społeczności. Zapraszamy do lektury!

GOŚCINNIE DLA PAŃSKIEJ SKÓRKI: KAMIONEK MILOWY


Kamionek Milowy. Powrót do przeszłości

Sentyment do czasów minionych, marketing nostalgiczny i powrót do tego, co było – czyli jak projekt Kamionek Milowy wykorzystuje historię miejsca na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności.

fot. Maciej Malinowski / Kamionek Milowy

fot. Maciej Malinowski / Kamionek Milowy

Kamionek? A gdzie to jest?

Gdy pytamy mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy, gdzie jest Kamionek, to przeważnie w odpowiedzi słyszymy: „Nie wiem” ewentualnie „Gdzieś na Pradze”. Oficjalnie, jest jednym z osiedli dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. Nie jest Pragą, mentalnie wcale jej nie przypomina, ponieważ  ma swój indywidualny charakter.

Zapomniane miejsce z historią

Pierwsza wzmianka o leżącej nad Wisłą wsi Kamion (obecnie Kamionek) pochodzi z XI wieku. To właśnie na Kamion prowadziła pierwsza przeprawa promowa Kamion-Solec, będąca łącznikiem między książęcym grodem a wschodem.

W XVI wieku było to miejsce wyboru pierwszego króla elekcyjnego, Henryka Walezego. To właśnie tutaj uchwalono Konfederację Warszawską oraz artykuły Henrykowskie.

W dwudziestoleciu międzywojennym na Kamionku swoją siedzibę ulokowało kilkanaście dużych fabryk w tym Wedel, Perun, PZO i Fabryka Aparatów Elektrycznych. Nie bez powodu, rejon ten nazywa się czasem Doliną Krzemową Warszawy.

fot. Maciej Malinowski / Kamionek Milowy

fot. Maciej Malinowski / Kamionek Milowy

Kroki milowe na Kamionku

Kamionek Milowy to projekt innowacyjny społecznie. Realizowany jest w ramach organizacji non-profit Enactus. Posługujemy się założeniami marketingu nostalgicznego,  działamy na rzecz lokalnej społeczności i prywatnych przedsiębiorstw Kamionka.

Projekt oparliśmy na trzech formach aktywności: redekoracji, edukacji i wsparciu promocyjnym. Na ten moment współpracujemy z dziesięcioma przedsiębiorcami.

Aktywny Kamionek Milowy

Redekoracja, czyli praktyczne zastosowanie marketingu nostalgicznego. Przy współpracy z partnerami (m.in. Architektura wnętrz, Warszawa do usług, Rękoczyn) odświeżamy wizualnie lokale usługowe i rzemieślnicze, stylistyką nawiązując do czasów minionych i historii danego miejsca.

Edukacja to warsztaty szkoleniowe, które organizujemy dla przedsiębiorców i rzemieślników. W ich trakcie uczestnicy szukają odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości rozwoju ich firm. Uzyskują wiedzę m.in. z zakresu: opowiadania własnej historii w ciekawy sposób (storytelling), marketingu nostalgicznego, tworzenia business planu oraz promocji własnego przedsiębiorstwa w Internecie i świecie realnym.

fot. Maciej Malinowski / Kamionek Milowy

fot. Maciej Malinowski / Kamionek Milowy

Główne działania w ramach tego filaru to integracja lokalnej społeczności poprzez: aktywny udział w mediach społecznościowych, organizację gry miejskiej, spacerów i wydarzeń dla lokalnej społeczności.

Wsparcie promocyjne dotyczy zarówno promocji samych lokali, jak i obszaru Kamionka. Główne działania w ramach tego filaru to integracja lokalnej społeczności poprzez: aktywny udział w mediach społecznościowych, organizację gry miejskiej, spacerów i wydarzeń dla lokalnej społeczności. Ważnymi elementami naszych działań w ramach projektu są również stworzenie aplikacji mobilnej „Szlakiem Kamionka” (generator tras spacerowych) oraz akcja crowdfundingowa.

Projekt jest wspierany m. in. przez:  Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej z Paca, Warszawasza, BCC, Rada Osiedla Kamionek.

Patronem medialnym Projektu została Pańska Skórka.

Co sądzisz? Skomentuj!