Hymn dla Grochowa – ostatni dzwonek

Grochów to Twoje miejsce na świecie? Kochasz go tak bardzo, że chcesz o tym zaśpiewać? Zapisz się w historii dzielnicy, zawalcz o wieczną sławę i chwałę! Weź udział w konkursie na tekst piosenki o Grochowie! Wszystkie liryczne chwyty dozwolone! 

Gościnnie dla Pańskiej Skórki: Agata Gajda, koordynatorka działań animacyjnych Centrum Społecznego Paca 40.

Już tylko do piątku (31 lipca) można przesyłać swoje propozycję do konkursu na tekst hymnu dla Grochowa. Wspólnie z mieszkańcami Grochowa zapraszamy do udziału w konkursie, na piosenkę, która ma być wizytówką dzielnicy. Z radością czytać będziemy i hymny, i ody, i podwórzowe ballady. Teksty mogą być inspirowane warszawskim folklorem, opiewać miejsca i ludzi Grochowa, jego codzienne zdarzenia, przyrodę czy niepowtarzalny klimat. Wszyscy możemy się zapisać w historii dzielnicy!

Konkurs ma formę dwuetapową. W pierwszej fazie nadesłane teksty będą poddane ocenie jury. Zasiadają w nim miejscowi aktywiści m.in. Cezary Polak – dziennikarz i właściciel grochowskiej klubokawiarni Kicia Kocia, Przemysław Śmiech – pisarz, autor książki „Mowa z Grochowa”, Heniek Małolepszy – muzyk zespołu Folklor Miejski, propagator warszawskiej gwary, Maja Sadłowska – założycielka i dyrygentka Chóru Grochów oraz Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, który objął akcję swoim honorowym patronatem.

hdg1

Spośród nadesłanych tekstów jury wybierze 3-5 najlepszych i rozpocznie się drugi etap konkursu. – „Ostateczną decyzję wyłaniającą zwycięzcę chcieliśmy oddać mieszkańcom. Wszyscy Grochowiacy, jak i przyjezdni, będą mogli oddać swój głos na jeden z tekstów. Głosować będzie można internetowo oraz stacjonarnie – w wielu grochowskich kawiarniach, restauracjach i instytucjach” – mówi Dorota Braziewicz, koordynatorka akcji Hymn dla Grochowa.

Hymn nie może istnieć bez muzyki. Do zwycięskiego tekstu ułoży ją Jakub Szafrański, młody warszawski kompozytor, aranżer i dyrygent. Następnie utwór zaaranżuje Chór Grochów. „Na jesień szykujemy finał z wielką fetą na Grochowie, pierwszym publicznym wykonaniem Hymnu i występami lokalnych artystów” – mówi Agata Gajda, koordynatorka działań animacyjnych Centrum Społecznego Paca 40.

„Grochów jest jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej niedocenianych fragmentów przedwojennej stolicy. W okolicach ulicy Grochowskiej oraz placu Szembeka przetrwał klimat warszawskiego przedmieścia z lat 30. i relikty folkloru, które opiewał Stefan „Wiech” Wiechecki. A także atmosfera peryferiów wielkiej metropolii, opisywana przez Andrzeja Stasiuka, Marka Bieńczyka i Mirona Białoszewskiego. Konkurs „Hymn dla Grochowa” to świetna okazja żeby tę wyjątkowość naszej okolicy zaznaczyć na mapie Warszawy. A najpiękniejsze jest to, że projekt zainicjowali i wcielają w życie sami mieszkańcy, pozytywnie zakręceni na punkcie swojej dzielnicy” – mówi Cezary Polak, dziennikarz, grochowski aktywista i założyciel Klubokawiarni Kicia Kocia.

Szczegółu dotyczące konkursu „Hymn dla Grochowa” oraz wszystkich akcji towarzyszących można znaleźć na stronach projektu: WWW; FB.

Zgłoszenia konkursowe na tekst hymnu przyjmowane są do 31 lipca, następnie jury wyłoni finałowe prace. W sierpniu w szerokim głosowaniu wyłoniony zostanie zwycięzca. Zgłoszenia można też wysyłać mailowo na adres: konkurs@hymndlagrochowa.pl.

Co sądzisz? Skomentuj!