Festiwal jest dla wszystkich – 11. LGBT Film Festival

W Kinotece trwa 11. LGBT Film Festival. Zachęcamy Was do udziału w tym wydarzeniu (które nie ogranicza się tylko do pokazów filmowych), a jeśli potrzebujecie dodatkowej motywacji, koniecznie przeczytajcie rozmowę z szefem Festiwalu, Wiktorem Morką.

Festiwal odbywa się już po raz 11. Wygląda nieco inaczej od poprzednich, ale co jeszcze go odróżnia? Czy obecna atmosfera w Polsce także wpływała w jakiś sposób na dobór filmów?

Festiwal przez pandemię zyskał dodatkowy czas. Pracowaliśmy nad nim ponad rok, dlatego program ułożyliśmy bardzo skrupulatnie i bogato. Udało nam się pozyskać najlepsze tytuły, jakie pojawiły się na świecie na przełomie 2019/2020. Filmem otwarcia był szwedzki kandydat do Oscara „A potem tańczyliśmy”, a na zamknięcie pokażemy „Przyszłość należy do nas”, film wygrał Berlinale 2020. Niektóre z filmów faktycznie odbijają polską rzeczywistość – mówią o walce o prawa mniejszości. Inne koncentrują się na biografiach osób nieheteronormatywnych i wzbogacają queerhistorię. Każdy z osobna powstał z myślą o wszystkich widzach – przeciwko jakimkolwiek podziałom i kategoriom. Takich obrazów potrzebujemy teraz najbardziej.

Obrazy takie jak „Nad Wisłą” albo „Punkt zapalny” pokazują wydarzenia bardzo bliskie mieszkańcom Warszawy i niejako z definicji są dla naszych czytelników punktami obowiązkowymi Festiwalu. Które jeszcze dzieła z programu szczególnie warto polecić osobom spoza środowisk LGBTQIA?

Tak. W programie mamy dokument „Punkt zapalny” Wojtka Jankowskiego, którego „główną bohaterką” i inspiracją do rozważań reżysera była – płonąca siedmiokrotnie – tęcza z Placu Zbawiciela. Pokażemy również polski dokument „Zrozumieć depresję”, w którym poznamy cztery osoby, walczące z tą potworną chorobą. Twórcy tego filmu nie boją się zadawać niewygodnych pytań, dzięki którym lepiej zrozumiemy, co przeżywają osoby jej doświadczające. W repertuarze zaprezentujemy również film „Monster”, czyli absolutny hit z Rumunii, który powinien spodobać się każdemu, niezależnie od preferencji.

Część wydarzeń towarzyszących będzie odbywać się w Warszawie – które z nich należy odwiedzić obowiązkowo i dlaczego?

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na debatę po filmie „Zrozumieć depresję” z udziałem reżysera i psychologów oraz spotkanie z reżyserem filmu „Punkt zapalny” bezpośrednio po pokazie.

Czy organizując festiwal środowiskowy od wielu lat widzicie zmiany w podejściu otoczenia – mediów, widzów, partnerów kinowych? Czy ostatnie wydarzenia sprawiły, że coś zmieniło się na lepsze albo na gorsze?

Czy festiwal jest środowiskowy? Nie. Festiwal jest dla Wszystkich. W tym roku mamy rekordowo 9 kin. A od 26 października festiwal przenosi się do internetu, na platformę Outfilm.pl. Mamy wsparcie partnerów, w tym roku jest to m.in. Ambasada Irlandii, Kanady, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych. Z pomocą przyszły także Goethe Institut, Francuski Instytut Kultury, Włoskie Instytut Kultury i Rumuński Instytut Kultury. Są z nami wyjątkowi mecenasi: Bank JP Morgan, Bank Credit Suisse, firma IG, największa na świecie firma prawnicza Dentons i Niemiecka Centrala Turystyki w Polsce.

Czy w czasach, kiedy tematyka LGBT jest obecna coraz szerzej także w mainstreamowym kinie, festiwal o stricte środowiskowym charakterze będzie jeszcze „potrzebny”? A może – w miarę rozwoju debaty o prawach osób LGBT – właśnie jego znaczenie w kolejnych latach będzie rosło i stanie się on istotnym głosem osób LGBT w trudnej społecznej dyskusji?

Jesteśmy jedynym w Polsce i największym w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalem prezentującym kinematografię LGBT+. Tak bogatą kinematografię. Naszą ambicją było i jest prezentować filmy, które pojawiają na największych międzynarodowych festiwalach: Cannes, Berlin, Sundance czy Wenecja. Z roku na rok festiwal zyskuje coraz większych partnerów, więc automatycznie możemy pozwolić sobie na najlepsze produkcje z całego świata. Żaden inny festiwal nie prezentuje tak bogatej kinematografii z pojemnego, kolorowego parasola LGBT.

***

11. LGBT Film Festival trwa w Kinotece do końca tego tygodnia, następnie odwiedzi inne miasta. Na przełomie października i listopada będzie można obejrzeć festiwalowe filmy online, na platformie Outfilm. Więcej na stronie Festiwalu.

Co sądzisz? Skomentuj!