Co to jest Warszawa? [KONKURS!]

Czy Warszawa jest stara? Kim jest syrenka? Czy w Warszawie żyją dzikie zwierzęta? Po co jest Stadion Narodowy? Czy Warszawa jest nowoczesna? Takie i podobne pytania zadaje rodzicom każde rezolutne warszawskie dziecko. A jeśli nie zadaje… to może warto samemu podsunąć mu te ważkie varsavianistyczne kwestie – razem z odpowiedziami.

Każda fajna i niebanalna książka o Warszawie cieszy. A jeśli do tego jest to książka, która w bardzo ciekawej tekstowo i wizualnie formie odpowiada na prawdziwe pytania zadane przez najmłodszych warszawiaków, to cieszyć musi podwójnie. „To jest Warszawa” to pozycja zupełnie nietypowa – duży format, pobudzające wyobraźnię ilustracje Sabiny Twardowskiej, a przede wszystkim rzetelne (!) odpowiedzi autorki, Anny Nahajskiej, na kilkanaście autentycznych pytań o Warszawę, zadanych przez dzieci. I nie ma tu – czego można byłoby się obawiać – natrętnego dydaktyzmu ani nudnych liczb.

tjw4

Czasem treści jest sporo (jak w części „Gdzie mieszkali królowie?”), czasem niepodzielnie rządzą świetne ilustracje („Kim jest syrenka?”), ale zawsze zarówno odpowiedzi na pytania, jak i towarzyszące im obrazki, zachęcają dziecko i rodzica do dalszej wspólnej zabawy w odkrywanie Warszawy.

tjw3

Dowiemy się więc m.in., że „W Warszawie żył mały, ale bardzo brzydki smok. Na szczęście już go nie ma!”, poznamy zalety Wisły („jest fajna, bo można po niej pływać prawdziwym statkiem i bawić się na plażach” – ale też dociekliwy młody odkrywca Warszawy dowie się, po co istnieje i czym jest policja rzeczna), a także poznamy miejsca w mieście, gdzie można zobaczyć kosmos lub spotkać dzikie zwierzęta (a nawet prehistoryczne stwory!). Całe spektrum dostępnych w mieście środków transportu uwieńczone jest słusznym ideologicznie rowerem („najfajniej!”), a jeśli chodzi o miejskie parki to – tu odpowiedź nie zaskakuje – są one „stworzone do zabawy”.

zkoperta

Jako duże dziecko stwierdzam, że właśnie taką Warszawę chciałbym poznawać i korzystać z jej uroków. A Wy – po lekturze „To jest Warszawa”, zgodnie z zachętą wydawcy zawartą w przedmowie, załóżcie wygodne buty (sobie i dziecku) i ruszajcie wspólnie odkrywać miasto – nie tylko na kartach kolorowej książki!

Więcej o książce na stronie Historytellers.pl.

KONKURS!

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY, ZWYCIĘZCÓW (ZERKNIJCIE W KOMENTARZE PONIŻEJ) PROSIMY O PILNY KONTAKT :)

Z okazji Dnia Dziecka, wspólnie z wydawcą książki „To jest Warszawa”, przygotowaliśmy dla Was specjalny konkurs. Pięć dużych (295×420 mm), kolorowych książek, solidnie zapakowanych w twarde koperty, czeka na Was. Wystarczy wybrać tylko jedno z pytań (wszystkie pochodzą z książki) i w kreatywny sposób odpowiedzieć na nie w komentarzach poniżej. Rozstrzygnięcie konkursu w piątek 29.05 rano, aby nagrody zdążyły do Was dotrzeć w Dzień Dziecka :)

Pytania (wybierz jedno i napisz odpowiedź w komentarzu):

„Czego możemy nauczyć się w mieście?”

„Czy Warszawa jest nowoczesna?”

„Po co jest Stadion Narodowy?”

lisek

Co sądzisz? Skomentuj!