#BitwaWarszawska2018: krajobraz przed bitwą

Jak wygląda krajobraz polityczny przed #BitwąWarszawską2018? Nasza analiza poniżej. Jednocześnie zapraszamy na debatę z jej bohaterami – Janem Mencwelem, Dagmarą Misztelą, Pauliną Piechną-Więckiewicz, Pawłem Rabiejem i Adrianem Zandbergiem.

WEŹ UDZIAŁA W DEBACIE:
https://bitwawarszawska2018.evenea.pl/
https://www.facebook.com/events/155337891734721/


Tylko niezwykle brawurowa wróżka pokusiłaby się o przepowiedzenie wyniku przyszłorocznych samorządowych wyborów w Warszawie. Rządząca PO chyba nie ma pomysłu na odzyskanie zaufania elektoratu po reprywatyzacyjnych skandalach.

HGW idzie w zaparte, wyborcy zmęczeni, oburzeni, niezadowoleni

Hanna Gronkiewicz najpierw szła w zaparte odmawiając stawienia się przed sejmową komisją śledczą ds. reprywatyzacji. W końcu przyznała publicznie, ze w Ratuszu za jej rządów działała grupa przestępcza. Jej partyjni koledzy przebąkują, że zaczyna to stanowić dla nich problem. Do tego dochodzi efekt znużenia PO w kraju oraz głębokie niezadowolenie miejskich aktywistów i społeczników z poczynań PO na warszawskiej niwie – zarówno ich stylu jak i efektów.

Razem zmaga się z klątwą „sondażowych 5% (…) konflikt w MJN nie przysłużył się żadnej ze stron

Wydawałoby się, że politycznymi beneficjentami afery reprywatyzacyjnej powinny być właśnie organizacje miejskie i partie lewicowe, od lat walczące z dziką reprywatyzacją, nagłaśniające przestępcze praktyki, wspierające ruchy lokatorskie. Tymczasem Razem zmaga się z klątwą „sondażowych 5%” zaś Inicjatywa Polska, skupiona na kwestiach kobiecych, jest prawie niewidoczna i rzadko brana pod uwagę w sondażach.

Miasto Jest Nasze  ciągle zaś postrzegane jest jako siła społeczna, nie polityczna, choć niewątpliwie ambicje polityczne ma. Na dodatek konflikt w MJN, zakończony założeniem przez Jana Śpiewaka nowej miejskiej inicjatywy nie przysłużył się żadnej ze stron. Jan Śpiewak Bez Ziemi stracił zaplecze, trochę wiarygodność i w zasadzie „zaczyna od nowa”. MJN straciło swoją waleczną twarz miejskiej rebelii, a Jan Mencwel Bez Brody musi jeszcze popracować nad szerszą rozpoznawalnością.

Cały na biało paradnym kłusem wjechał Patryk Jaki (…) Wydawałoby się, że PiS jest w Warszawie niewybieralny

Niespodziewanie ubitą przez lewicę i aktywistów śmietankę spija… PiS. Cały na biało z kopią w postaci ustawy reprywatyzacyjnej paradnym kłusem na arenę wjechał Patryk Jaki. PiS raczej nie sprzątnie lewicy sprzed nosa elektoratu solidarnościowego i równościowego. Ale elektorat socjalny – czemu nie? Tylko czy to wystarczy by wygrać w Warszawie? Wydawałoby się, że w Warszawie PiS jest niewybieralny. Bo zamożność, bo wykształcenie, bo otwartość. Bo jednak większy niesmak wobec pisowskiego autorytarnego tornada. Bo powszechnie odrzucone pomysły Sasina na Wielką Warszawę od morza do morza. Bo syta klasa średnia, która na hasło Razem wyobraża sobie „rabację wilanowską”, szturmowanie bram strzeżonych osiedli i przebijanie opon w jej parkujących na chodnikach SUV-ach zawsze może zagłosować na .Nowoczesną.

(…) czy elektorat bardziej „rewolucyjny” zaufa .N, która „niczym nie różni się od PO”, i czy elektorat bardziej „reakcyjny” przełknie takie „lewackie” pomysły

.Nowoczesna jako jedyna wystawiła kandydata na Prezydenta Warszawy (Pawła Rabieja) i przedstawiła swój program wyborczy – „Warszawa z rozmachem”. I znów, można odnieść wrażenie, że pożywiła się dorobkiem lewicy i ruchów miejskich – sporo w nim haseł, pod którymi MJN czy Razem spokojnie mogłyby się podpisać. Pytanie czy elektorat bardziej „rewolucyjny” zaufa .N, która „niczym nie różni się od PO”, i czy elektorat bardziej „reakcyjny” przełknie takie „lewackie” pomysły jak uspakajanie ruchu, inwestycje w ochronę środowiska czy postawienie na transport publiczny.

Liderem tej sondażowej zabawy jest natomiast… Ryszard Kalisz

Skoro już wróżymy z fusów możemy i powróżyć z sondaży. Wyniki z 2. października wg TNS (a w nawiasie z 8. października wg IBRIS)

 • PiS – 43% (40)
 • PO – 21% (21)
 • Kukiz’15 – 13% (7)
 • .Nowoczesna – 7% (9)
 • PSL – 6% (4,2)
 • SLD – 4% (5)
 • Razem – 3% (3,6)

Oczywiście – to wyniki ogólnopolskie. Oczywiście – Warszawa jest inna. Oczywiście – ważne są trendy, a nie same cyferki. Ale Sondaże, nawet wyrywkowe,  pokazują jednak pewne proporcje i  rozkład sił.

Super-egzotycznie wyglądają za to sondaże „prezydenckie” – również ze względu na fakt, że oficjalnie swoją kandydaturę zgłosił tylko Paweł Rabiej. Liderem tej sondażowej zabawy jest natomiast… Ryszard Kalisz (dane z początku lipca, panel Ariadna). W sumie sympatyczny facet, kiedyś przed kamerą powiedział, że bardzo lubi pączki, i od razu wpakował sobie całego do ust.


Zapraszamy na debatę #BitwaWarszawska2018

 • Czy jest szansa na przełamanie duopolu POiPiS w Warszawie?
 • Jaka powinna być oferta polityczna dla warszawiaków?
 • Jak przekonać warszawiaków do porzucenia okopów wojny polsko-polskiej?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy naszej debaty, która odbędzie się już za tydzień:

 • Jan Mencwel, lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze
 • Dagmara Misztela, szefowa warszawskich struktur Partii Zieloni
 • Paulina Piechna-Więckiewicz, warszawska radna z Inicjatywy Polska
 • Adrian Zandberg, jeden z liderów z partii Razem
 • Paweł Rabiej, kandydat na Prezydenta Warszawy z ramienia .Nowczesnej

Kiedy? 30.10 (poniedziałek), godz 19.00

Gdzie? lokal państwomiasto, ul Andersa 29 w Warszawie.

Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną pojemność sali zachęcamy do rejestracji na: https://bitwawarszawska2018.evenea.pl/

Co sądzisz? Skomentuj!