Adoptuj warszawiaka!

Warszawskie Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Na Paluchu”, oprócz ciężkiej pracy opiekunów i wolontariuszy na rzecz podopiecznych, stara się też przykuć uwagę mieszkańców Warszawy nieco mniej standardowymi działaniami. Wszystkie mają oczywiście na celu zwiększenie zainteresowania psami i kotami mieszkającymi w schronisku i znalezienie możliwie wielu z nich nowego domu. Tym razem jednak projekt jest na tyle wyjątkowy, że Pańska Skórka bez chwili zastanowienia zdecydowała się objąć go patronatem i przekazywać informacje jak najszerzej. Poznajcie akcję „Adoptuj warszawiaka”. W ciągu najbliższych miesięcy będziecie mogli spotkać psy z Palucha w najbardziej charakterystycznych miejscach Warszawy. O projekcie opowiadają Anna Tarasiewicz i Ewa Boguszewska, organizatorki akcji.

IMG_9287_576x384

Hasło „Adoptuj warszawiaka” jest genialne w swojej prostocie – skąd wziął się pomysł na taką akcję?

Zwierzęta, które trafiają do Schroniska Na Paluchu to psy i koty, które miały kiedyś domy, a większość z nich to kanapowce – porzucone lub zagubione na terenie Warszawy. Zatem są warszawskie, a my warszawiacy za nie odpowiadamy. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Warszawy, jak świetnie nasze psy odnajdują się w mieście. Jakie są mądre, cudowne, oddane i wspaniałe. To nie ich wina, że stały się bezdomne. Nasze „mieszczuchy” po adopcji świetnie odnajdują się w domowych pieleszach. U nas znajdziesz prawdziwego przyjaciela. A hasło – cóż w tej sytuacji inne być nie mogło :)

Jeśli dobrze pamiętam, nigdy wcześniej nie realizowaliście aż tak spektakularnego projektu w przestrzeni miejskiej?

Masz rację, na taką skalę jeszcze nie. Chyba wszyscy dojrzewaliśmy do tego. Schronisko ma duże wsparcie licznej grupy wolontariuszy. To dzięki nim pewne rzeczy stają się możliwe do zrealizowania. Im więcej osób zaangażowanych, tym łatwiej przeprowadzić taką akcję w mieście.

Na Paluchu każdy pies i kot jest warszawiakiem – schronisko przyjmuje zwierzaki z całego miasta. A jak warszawiacy odnoszą się do waszych akcji „w terenie”?

Zawsze pozytywnie. Nie spotkaliśmy się jeszcze z niechęcią ze strony warszawiaków. Nasze psy uczestniczyły już w obchodach Dni Ursynowa. To był pierwszy większy „wyskok” na miasto. Byliśmy oczarowani zachowaniem naszych psów. Zachowywały się jak ryby w wodzie – to ich środowisko, to coś co znały zanim trafiły do schroniska. Wiele osób było zainteresowanych naszymi psami, one wręcz przyciągały tłumy. Ludzie podchodzili i rozmawiali z wolontariuszami, głaskali psy, a te były przeszczęśliwe – jeden w dniu akcji został adoptowany :) Państwo, którzy zakochali się w psiaku, po zakończeniu akcji pojechali do schroniska, aby dokonać niezbędnych formalności.

IMG_9336_576x384

Jak wiadomo ludzie dzielą się na dwie frakcje, „kociarzy” „psiarzy” (choć autor stanowi chodzące zaprzeczenie tej tezy). Czy schroniskowe koty mają szansę doczekać się równie fajnego projektu? W końcu warszawski kot to temat-rzeka!

Jeśli chodzi o wolontariuszy, to w schronisku jest podział na „psiarzy” i „kociarzy” – jest to zasadne i bardzo dobrze się sprawdza. „Psiarzom” jednak łatwiej wyjść w miasto z podopiecznymi. Z kotem jest nieco trudniej :), ale chcemy, aby i koty były obecne w akcji „Adoptuj warszawiaka”. Nasze koty to również warszawiaki – nie ma co do tego wątpliwości. Tutaj jednak będzie inna forma promocji. Na stoiskach będziemy pokazywać zdjęcia naszych kotów. Będziemy również zachęcać do ich adopcji. Czy będzie jakiś odrębny, duży projekt koci? – czas pokaże. Będziemy się starać.

Jak zachęciłybyście mieszkańców Warszawy do włączenia się w projekt „Adoptuj warszawiaka”, a może w bardziej długofalową pomoc dla schroniska?

Projekt w zasadzie od początku cieszy się dużym powodzeniem. Informacje o akcji szybko podchwyciły media, m.in.: WP.pl, Radio Eska, Warsaw Insider, Dziennik Warszawski, W jak Warszawa, czy Loadeer.com. Patronatem, oprócz Pańskiej Skórki, akcję objęło także czasopismo „Cztery Łapy”.

Poza tym już teraz zgłosiło się do nas 17 warszawskich fotografów, chętnych do robienia zdjęć oraz osoby do dokumentowania akcji. Cieszymy się ogromnie, bo to szansa na profesjonalną sesję zdjęciową dla każdego psa, który pojawi się na akcji. Najpiękniejsze i najlepszej jakości zdjęcia wykonane do końca maja będą wystawione w wersji makro na Polu Mokotowskim w Dniu Psa. Ze zdjęć wykonanych na mieście w ramach całej akcji, powstanie wyjątkowy kalendarz na rok 2016. Schronisko ma też wykupiony billboard na ul. Grójeckiej na 5 odsłon w ciągu roku. Z niego będzie spoglądał na warszawiaków „Pies warszawiak”. :)

IMG_9368_576x384

Chcielibyśmy, aby warszawiacy włączyli się w propagowanie adopcji zwierząt ze schroniska, a tym samym dołączyli do naszego wydarzenia Facebooku. Będą tam umieszczane relacje na bieżąco. Pierwsze psy wyjechały już na miasto w jeden z sobotnich wieczorów. Wkrótce pojadą następne. Stolica żyje nocą, a zdjęcia robione w światłach Warszawy po zmroku mają swój magiczny klimat. Zapraszamy też na każdą z planowanych akcji. Będzie można towarzyszyć naszym psom w ich sesjach zdjęciowych. Wiemy już, że na warszawiaków liczyć można. Co roku na Mikołajki organizujemy wielką zbiórkę darów dla naszych podopiecznych. Z roku na rok otrzymujemy coraz większą pomoc. Finał ostatniej akcji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. To było niesamowite – zebraliśmy ogromną ilość darów. Magazyny pękały w szwach. :)

IMG_9468_576x384

Zapraszamy na spotkania z psami-warszawiakami:

1. „Patelnia” przed wejściem do stacji Metro Centrum / Pałac Kultury i Nauki – 19/04/2015

2. Plac Zamkowy / Ratusz – 23/05/2015

3. Pole Mokotowskie – 27/06/2015 (Dzień Psa)

4. Fontanny na Podzamczu – 26/07/2015

5. Bulwary wiślane – 23/08/2015

6. Ogród Zoologiczny – 20/09/2015

7. Plaża nad Wisłą po praskiej stronie – 17/10/2015

Chcesz poznać więcej szczegółów i być na bieżąco? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Odwiedź stronę akcji!

adoptujplakat2

Zdjęcia: Akcja „Adoptuj warszawiaka”.

Co sądzisz? Skomentuj!