5 pytań do… inicjatorek i trenerek warsztatów .Class oraz trenerek Rails Girls Warsaw

Coraz więcej się mówi o tym, że potrzeba więcej dziewczyn w dziedzinach ścisłych, zawodach inżynieryjnych i technologicznych. Bierze się to zapewne z przekonania, że kobiety mogą i powinny realizować się we wszystkich dostępnych dziedzinach zawodowych i społecznych. Pokutuje jednak przekonanie, że są to obszary niedostępne, lub nawet zbyt dla nich trudne. Oczywiście nauka czegos nowego zawsze jest ciężka, ale jak się okazuje, jeśli ma się chęci i zapał, można osiągnąć wiele. Zwłaszcza, że w stolicy pojawia się coraz więcej technologicznych warszatów skierowanych do pań.

O to jak to jest z tymi stereotypami i dlaczego warto uczyć się programowania, pytamy inicjatorki i trenerki warsztatów .Class – pierwszych w Warszawie darmowych warszatów programowania skierowanych do kobiet – Karolinę Kamińską, Magdę Malinowską i Basię Kłosowską.

laptopo

Zdjęcie: Anksfoto

 

1. Skąd wziął się pomysł na .Class? Nigdy wcześniej nie słyszałam o podobnym pomyśle. Czy prowadziłyście już takie warsztaty?

.Class został stworzony przez organizatorki Rails Girls Warsaw. Jako że RGW są dwudniowymi warsztatami, .Class miał pomóc zainteresowanym dziewczynom kontynuację nauki programowania. Pierwsze zajęcia ruszyły jakoś w okolicach lata 2013 roku. Na początku były cztery dziewczyny (w tym ja) plus dwóch prowadzących. Rok później też około tylu dziewczyn (po kolejnej edycji Rails GIrls Warsaw). Tegoroczna edycja jest więc trzecią, wraz z Magdą Malinowską i Basią Kłosowską chciałyśmy zrobić regularny kurs programowania dla osób wcześniej niezwiązanych z programowaniem.

Na taką skalę (w tym momencie mamy blisko 30 uczących się), są to pierwsze warsztaty .Classu.

2. Kodowanie nie jest uważane za zajęcie dla dziewczyn. Jak podstawy programowania mogą pomóc/przydać się Waszym uczestniczkom?

Jesteśmy żywym przykładem, że ten stereotyp nie ma prawa bytu. Programowanie zmienia sposób myślenia na bardziej uporządkowowany, przyczynowo-skutkowy. Każdy, absolutnie każdy, może nauczyć się programować, jeśli tylko chce. I my chcemy w tym pomóc.
Dzięki .Classowi uczestnicy mogą znaleźć nową pasję, stworzyć własną aplikację, czy po prostu rozwinąć się i poznać nowe tereny.

3. Nauka programowania wydaje się trudna, a do tego wiele osób o preferencjach humanistycznych sądzi, że ta wiedza nigdy im się nie przyda. Mają rację, czy może kodowanie da się jakoś twórczo wykorzystać?

Nauka czegoś kompetnie nowego zawsze jest trudna, a my chcemy po prostu przekazać tę wiedzę w przystępny sposób, dać silne podstawy. Żadna z nas nie studiowała informatyki, a ja i Basia mamy zaplecze mocno humanistyczne (studiowałam hungarystykę, Basia skończyła polonistykę), jesteśmy żywymi przykładami, że się da odnaleźć w nowych technologiach. Chcemy też pokazać, że IT to jest cały wachlarz zawodów, nie tylko programista. To jest m.in  UX (skrót od User EXperience, taka osoba ospowiada m.in. za responsywność strony), AI (Information Architecture – opowiada za funkjonalność strony), czy grafika komputerowa. Jeśli ktoś jest bardzo kreatywny i ma mnóstwo pomysłów na aplikacje, to i tak warto, żeby wiedział jak to działa, jak wygląda tworzenie od podstaw.

Obecnie nowe technologiesą używane wszędzie, również kultura nie może się bez nich obejść. Weżmy na przykład aplikacje mobilne, ich tematyka i zastosowanie zależy tylko od wyobraźni projekanta. Dlatego są wykorzystywane wszędzie. Przykłady? Bardzo fajną aplikacją jest DailyArt, czy metamuseum, polecamy zajrzeć rówież na Otwarte Zabytki.

4. Jak wyobrażacie sobie przyszłość Waszego projektu? Na razie przygotowujecie dziewczyny do Rails Girls Summer of Code. Co dalej?

Na pewno chciałybyśmy poszerzać i ulepszać naszą działalność i wiedzę. Może uda nam się ruszyć od września z wiekszą ilością warsztatów, bo zapotrzebowanie i zainteresowanie jest bardzo duże. Naszym założeniem jest pokazanie wszystkim, nie tylko dziewczynom, że to jest proste, tylko jest potrzebny nauczyciel, który to przedstawi w zrozumiały sposób. Myślę, że często ludzie są zainteresowani jakimś tematem, bo coś wydało im się bardziej przystępne i zaczynają zgłębiać temat, przez co stają się specjalistami w danym temacie, ale do tego potrzebny jest czas, cierpliwość i skoncentrowanie na celu.

5. Jeśli miałybyście zaprojektować jakąś „warszawską” apkę mobilną, taką, która przydałaby się Wam jako mieszkankom miasta, to co by to było?

Przydałaby się apka, która skupiałaby wszystkie warszawskie wydarzenia IT w formie kalendarza. Jest ich ostatnio coraz więcej, bardzo dużo dzieje się w naszym mieście wokół technologii. Nieraz trudno to ogarnąć i czasami można się zapisać na kilka wydarzeń tego samego dnia. Taka aplikacja mogłaby to wszystko uporządkować.

gerlsy

Zobacz: .Class   Rails Girls Warsaw

Co sądzisz? Skomentuj!